Z internetu korzysta każdy… jednak nie każdy w taki sam sposób. Mówimy tu o odbiorcach niepełnosprawnych, które wykorzystują często różnego rodzaju dodatkowe oprogramowania, umożliwiającego sprawne poruszanie po stronie, bądź mają trudności z odpowiednim odczytaniem treści strony. Problem ten został zauważony i powstał standard WCAG. O tym standardzie oraz o tym, co możemy zrobić na stronie, żeby stała się bardziej „dostępna”, będzie ten wpis.

Na początku chciałbym wyjaśnić o co chodzi z „dostępnością” – podstawowym problemem na stronie internetowej jest to, że są one projektowaniem z uwzględnieniem głównie osób które przeglądają strony internetowe w sposób naturalny. Znaczy to tyle, że narzędziem nawigacyjny jest myszka, klawiatura lub w przypadku smartfona czy tabletu, nasz własny palec. Rzadko uwzględniane są potrzeby osób które korzystają np. tylko i wyłącznie z klawiatury lub korzystają z czytników tekstów. Część osób potrzebuje też większego kontrastu ze względu na problemy z odróżnianiem barw. Swoją drogą z kolorami też jest tak, że czasem słabej jakości ekrany, także mogą przekłamywać barwy, np. jasny szary traktować jako biały.

Kolejne wyjaśnienie dotyczy akronimu WCAG, czyli Web Content Accessibility Guidelines, który jest zbiorem wytycznych, za pomocą których możemy stworzyć bardziej dostępną stronę lub aplikację.

Temat dostępności jest w wielu przypadkach bagatelizowany. Tak naprawdę tylko instytucje państwowe są zobligowane do tworzenia serwisów, które są zgodne z wymaganymi WCAG. Od 2015 roku, każdy serwis powinien spełniać wspomniany standard WCAG 2.0 z uwzględnieniem poziomu AA. Dodatkowo, w 2019 Prezydent RP podpisał ustawę o obowiązku dostępności cyfrowej. W ten sposób został wprowadzony obowiązek zgodności ze WCAG 2.1 AA, przez strony oraz aplikacje mobilne. Ustawa dotyczy podmiotów rządowych (szczegóły w dostępnych linkach pod wpisem).

WCAG co możesz zrobić na swojej stronie, aby była bardziej dostępna

  • wersja kontrastowa strony
  • powiększenie rozmiaru fontu na stronie
  • wyraźny focus przy tabulacji
  • tekst alternatywny obrazków, tzw. alt, z opisem tego, co znajduje się na grafice
  • określenie języka strony
  • jeżeli udostępniasz wideo, warto dodać do niego napisy
  • linki za pomocą odnośników które coś znaczą zamiast zobacz to np. przejdź do oferty
  • poprawna hierarcha nagłówków

Narzędzia do testowania stron pod kątem dostępności:

Jednym ze sposobów przetestowania strony są walidatory online:

Innym sposobem jest uruchomienie strony, a następnie poprzez klikanie klawisza TAB poruszanie się po elementach oraz akceptowanie za pomocą klawisza ENTER. Zamknij oczy lub wyłącz monitor, i sprawdź czy taka nawigacja po Twojej stronie internetowej jest możliwa. Ciekawym testem jest też zainstalowanie rozszerzenia do wyszukiwarki ChromeVox Classic Extension, które umożliwia przeglądanie z pomocą czytnika tekstu.

Podsumowanie

Wiele z podstawowych funkcjonalności związanych z WCAG możemy wprowadzić na stronie stosunkowo małym nakładem pracy, pomimo tego, że prawnie nie jesteśmy do tego zobligowani. Dzięki temu więcej odwiedzających będzie mogła skorzystać z informacji zawartych na stronie. W tym przypadku nawet nie trzeba się zastanawiać, czy warto? Niedługo powstanie nowa odsłona naszego serwisu i na pewno nie zapomnimy o wytycznych WCAG.

Źródła

  1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, informacje na temat ustawy – https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/w-ciagu-dwoch-lat-wszystkie-strony-urzedow-dostepne-cyfrowo
  2. Tłumaczenie standardu WCAG 2.0 – http://www.fdc.org.pl/wcag2/index.html
Kategorie: Tworzenie stron WWW

Adrian Waśko

Webdeveloper, pracujący głównie w CMS WordPress. W wolnych chwilach tworzy projekty web of things.