Newsletter to idealny sposób na regularne utrzymywanie kontaktu z naszymi klientami czy odbiorcami. Bardzo często to właśnie poprzez wiadomości e-mail możemy poinformować naszych odbiorców o nowych promocjach czy zachęcić ich do kolejnych zakupów. Wiele firm i marek niestety jednak nie wykorzystuje newsletterów w sposób należyty oraz nie korzysta z ich plusów. W tym tekście przedstawiamy, czym jest newsletter, jakie korzyści posiada, a jak zbudować poprawnie newsletter i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę korzystając właśnie z takiego sposobu promocji.

Czym jest newsletter?

Newsletter to regularnie wysyłane wiadomości w formie gazetki / biuletynu. Jest to poczta zamawiana, na którą zgadzają się odbiorcy np. nasi klienci, a w której prezentujemy aktualne promocje czy informacje o firmie. Newsletter przeważnie wysyłamy do naszych klientów lub fanów, jeśli prowadzimy niekomercyjny projekt. Celem newslettera jest przywiązanie odbiorców do marki, zwiększanie ich zaangażowania oraz zwiększenie sprzedaży. Z tego rodzaju e-marketingu korzystać może każda osoba i nie jest on szczególnie wymagający. Newsletter często jest też nazywany wyższą formą e-mail marketingu, w której wysyłamy wiadomości, ale jednorazowo. Newslettery mają najczęściej formę graficzną i przypominają gazetki reklamowe.

Jakie korzyści i plusy daje?

Wykorzystywanie newslettera do promowania marki daje bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszym plusem z pewnością jest przystępna forma reklamowania się — zarówno z naszej strony, jak i odbiorców. Jako wydawcy newslettera nie musimy wykonywać specjalnych czynności lub zaawansowanych manipulacji technicznych. Rozsyłanie wiadomości, możemy zlecić, a samo stworzenie nowego wydania to praca wykonywana raz na dwa — trzy tygodnie. Od strony odbiorców otrzymywanie takich wiadomości nie jest nachalne lub negatywne, gdyż samodzielnie się na nie zgodzili, a forma newslettera pozwala szybko zapoznać się aktualną ofertą bez przeglądania internetu. W newsletterze możemy umieścić sporo różnorodnych informacji, zdjęcia czy działać bardzo elastyczny sposób, realizując różne strategie marketingowe. Kolejną korzyścią newslettera jest skuteczność. Posiadając zaangażowanych fanów oraz prezentując ciekawe oferty w newsletterze, możemy osiągnąć duży współczynnik klikalności i przechodzenia na witrynę. W połączeniu z dużą bazą użytkowników, możemy w ten sposób docierać skutecznie do bardzo dużego grona odbiorców. Wysyłanie regularnie newsletterów to też tworzenie profesjonalnego wizerunku marki, gdyż w ten sposób działają największe globalne firmy i jesteśmy postrzegani w taki sam sposób.

Jak zbudować poprawnie newsletter?

Jeśli zdecydowaliśmy się promować naszą markę poprzez newsletter, warto poznać kilka zasad jego budowania. Z pewnością newsletter powinien być wykonany profesjonalnie oraz bezbłędnie. Tylko spójny wizerunek i rzetelne wykonanie pozwoli odnieść nam wiele korzyści. Budowanie newslettera powinniśmy zacząć od przygotowania formatki. Znacznie ułatwi to wyszukiwanie kolejnych wiadomości, gdyż będziemy zmieniali jedynie treść wiadomości bez ingerencji w całą strukturę. Wiadomość warto podzielić na kilka sekcji. Mogą być to sekcje odnośnie aktualności, promocji, ogłoszeń czy nowości. Kolorystyka wiadomości powinna być podobna do kolorystyki firmowej i już na pierwszy rzut oka kojarzyć się z naszą firmą.

Na końcu wiadomości powinna znajdować się informacja o danych naszej firmy np. nazwie, adresie, telefonie itp. Bardzo ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć, tworząc newsletter, jest umieszczenie linku anulującego subskrypcję, a często o tym zapominamy. Niektóre programy pocztowe i filtry antyspamowe mogą oznaczać wiadomości bez takiego linku jak zwykły spam i nie będzie on dochodzić do głównej skrzynki odbiorców. Aby urozmaicić newsletter i sprawić, aby był on bardziej profesjonalny, możemy dodać też na jego końcu zestaw graficznych przycisków social mediów, dzięki którym czytelnicy będą mogli szybko znaleźć się na naszym profilu. Niezwykle ważnym elementem, który również powinien zagościć w naszym newsletterze, jest przycisk — wezwanie do działania. Może być to np. przycisk KUP TERAZ lub SPRAWDŹ. Dzięki temu możemy zasugerować przejście na naszą witrynę i zyskać kilka dodatkowych procent ruchu.

Podczas tworzenia newslettera warto sprawić, aby był on ciekawy oraz chętnie otwierany przez odbiorców. Aby tak było, możemy stworzyć np. promocje jedynie dostępne w newsletterze, które co dwa tygodnie będą docierały do odbiorców. Z pewnością specjalna promocja sprawi, że wiele osób będzie oczekiwało naszej wiadomości oraz będzie zachęcało swoich znajomych, aby zapisali się do naszego newslettera. Jeśli wybierzemy pewien schemat wiadomości, nie powinniśmy go zbyt często zmieniać. Może to wprowadzać pewną dezorientację u odbiorców i niepewność. Również wysyłanie wiadomości powinno odbywać się w miarę regularnie. Jeśli wybierzmy odstępy dwutygodniowe, tak też powinniśmy rozsyłać wiadomości. Dzięki temu odbiorcy przyzwyczaja się oraz będą przygotowani na wiadomości od naszej marki.

Jak pozyskiwać adresy e-mail do wysyłki?

Ważną kwestią, która jest nierozłącznie związana z newsletterami, jest pozyskiwanie zgody na wysyłkę wiadomości i zapisywanie się do newslettera. Z pewnością musi to być w pełni uczciwy proces. Wykorzystywanie nielegalnych baz danych lub niezaleganie zdobytych adresów może zakończyć się dotkliwymi karami i konsekwencjami prawnymi. Jak zatem zachęcać użytkowników i odbiorców, aby samodzielnie dobrowolnie zapisywali się do naszego newslettera? Z pewnością warto podawać takie informacje przy zakupie produktów. Jeśli klienci będą zadowoleni, zapiszą się samodzielnie do naszego biuletynu. Na stronie internetowej możemy zamieszczać pole do zapisania się w głównej części. Nieco kontrowersyjnym, ale i skutecznym sposobem jest wyświetlanie takiego pola na cały ekran przy wejściu na naszą witrynę. W zamian za zapisanie się do newslettera, warto oferować też darmowe e-booki, promocje czy inne korzyści, które odnoszą osoby zapisujące się.

Potrzebujesz integracji z systemem newsletterowym? Napisz do nas i zobacz jakie integracje z systemami newsletterowymi możemy zaproponować.

Kategorie: Marketing

Adrian Waśko

Webdeveloper, pracujący głównie w CMS WordPress. W wolnych chwilach tworzy projekty web of things.