W obecnych czasach dostęp do internetu posiada zdecydowana większość ludzi na Ziemi. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż sieć internetowa dostępna jest w większości urządzeń elektronicznych. Taka sytuacja ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Warto dowiedzieć się, jak można wykorzystać potencjał internetu, ale też jak strzec się przed negatywnymi skutkami jego użytkowania. Czas poznać wady i zalety internetu.

Przepływ informacji

Omawiając zalety internetu nie można zapomnieć o przepływie informacji. Przede wszystkim powszechny dostęp do internetu gwarantuje ludziom możliwość natychmiastowego zapoznania się z najnowszymi informacjami ze świata. W każdej chwili można wejść na dowolny serwis informacyjny i sprawdzić, co dzieje się w najbliższej okolicy i w odległym zakątku świata. Taka moc internetu jest szczególnie przydatna podczas szukania osób zaginionych, przestępców, czy też organizowania pomocy osobom chorym i ofiarom klęsk żywiołowych.

Kontakt z innymi ludźmi

Oprócz tego umożliwia również szybki kontakt ze znajomymi, za pomocą portali społecznościowych, programów i aplikacji. Obecnie najczęściej stosowane komunikatory i portale społecznościowe to:

  • Facebook i związana z nim aplikacja do wysyłania wiadomości, czyli Messenger,
  • aplikacje umożliwiające wysyłanie wiadomości, rozmowy przez internet oraz wideo rozmowy, jak np. Skype,
  • aplikacje na urządzenia przenośne do wysyłania wiadomości,
  • skrzynki pocztowe obsługujące skrzynkę mailową bezpośrednio z komputera.

Warto dodać, że szybszy kontakt jest możliwy także dzięki szybko rozwijającej się telefonii typu VoIP. Ułatwienie kontaktu ma ogrom ny wpływ na relacje międzyludzkie, ale także rozwój biznesu i gospodarki.

Rozwijanie zainteresowań

Internet pomaga także wielu ludziom w rozwijaniu zainteresowań i hobby, gdyż niektóre strony internetowe są całkowicie poświęcone tego typu tematyce. Obecnie można szukać wiadomości na wszystkie tematy w serwisach z filmami oraz na stronach tematycznych. Coraz więcej osób używa także internetu do rozrywki. Rosnącą popularnością cieszy się oglądanie filmów poprzez połączenie internetowe. Internet pozwala także ściąganie książek w formie e-booków i kontaktowanie się z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Oszczędność czasu

Internet jest także sposobem na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu, jeśli tylko dobrze się z niego korzysta. Przykładem może być bankowość internetowa, która pozwala na opłacanie rachunków przez internet. Zapobiega to konieczności stania w kolejce w banku lub na poczcie. W celu zaoszczędzenia czasu warto zdecydować się na zakupy przez internet, gdzie można kupić praktycznie wszystko, co jest potrzebne na co dzień jak ubrania, kosmetyki, środki chemiczne, sprzęt RTV, a nawet jedzenie i leki.

Pole popisu dla oszustów

Mogłoby się wydawać, że internet faktycznie niesie za sobą same dobrodziejstwa. Niestety, tak jednak nie jest. Analizując wady internetu nie można zapomnieć, że anonimowość może stać się ogromnym problemem. Przede wszystkim ułatwia on działanie wszelkim oszustom, którzy tylko czekają na to, aby złowić w swe sidła nierozważnych użytkowników. Osoby nieświadome mogą się narazić na wyciek newralgicznych danych osobowych, informacji na temat kont bankowych itp. Co więcej, atakami hakerów zagrożone są pieniądze i fundusze, którymi zarządza się przez internet.

Uzależnienie od internetu

Kolejnym minusem internetu może być uzależnienie od niego. Potrafi ono objawiać się w różnych formach. Niektórzy mogą uzależnić się od spędzania czasu na portalach społecznościowych lub randkowych, co może zaburzyć ich funkcjonowanie w normalnym świecie. Inni zaś będą podatni uzależnienie od gier, filmów oglądanych w internecie, czy też po prostu od „bycia online”.

Zagrożenie dla dzieci

Nieodpowiednie korzystanie z internetu naraża również dzieci na kontakt z treściami erotycznymi, gdyż te są udostępniane na bardzo wielu stronach internetowych. Ogromnym zagrożeniem mogą być także pełne przemocy i agresji treści, wpływające na rozwój młodego człowieka. Kolejne zagrożenie dla najmłodszych to osoby podszywające się w internecie za rówieśników dziecka. Najczęściej takie osoby chcą dziecko wykorzystać, skrzywdzić lub oszukać. Na szczęście istnieją programy, które kontrolują działania wykonywane przez dziecko w sieci, a także uniemożliwiające wejście im na nieodpowiednie strony.

Pomimo tych zagrożeń, internet jest zdecydowanie jednym z największych błogosławieństw ludzkości, gdyż pomaga nam w wielu aspektach życia codziennego. Podobnie jak do innych wynalazków związanych z postępem trzeba do niego podchodzić z rozsądkiem. Jednak mimo jego wad, nie należy odrzucać możliwości, jakie daje.

Kategorie: Tworzenie stron WWW

Adrian Waśko

Webdeveloper, pracujący głównie w CMS WordPress. W wolnych chwilach tworzy projekty web of things.