Nim w ogóle podejmiesz decyzję o założeniu własnej strony www, powinieneś najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co dzięki niej chcesz uzyskać? Z pewnością w tej kwestii niepodważalny argument stanowi fakt, że już prawie każde domostwo posiada dostęp do internetu – tym samym zaistnienie w sieci powinno nam się opłacić.

 

Jaki jest cel stworzenia Twojej własnej strony www?

Na wstępie warto również znaleźć odpowiedź na pytanie – jaki jest cel stworzenia własnej strony www. W inny sposób bowiem powinniśmy się zabrać za tworzenie strony internetowej, która ma sprzedawać jakieś określone produkty lub gromadzić kontakty, czy też np. budować naszą osobistą markę. Zatem wygląd naszej strony jest uzależniony przede wszystkim od tego, do czego ma ona nam służyć.

Do kogo będzie skierowana nasza strona? Czyli jej grupa docelowa

Kolejną kwestią, wpływającą znacząco na wygląd tworzonej przez nas strony www jest to, kto jest jej adresatem. Jak się bowiem okazuje, np. na stronie skierowanej do młodzieży powinniśmy posługiwać się nieco innym językiem, wybierać inną grafikę niż np. na stronie, której odbiorcami są głównie osoby starsze. Tym samym to, do kogo kierujemy treści, zawarte na naszej stronie internetowej jest także jednym z głównych wyznaczników tego, w jaki sposób powinna ona wyglądać.

Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową?

Tworzenie własnej strony internetowej od zera może wydawać się dla wielu bardzo przeciętnych użytkowników Internetu zbyt dużym wyzwaniem. Warto jednak nie wykonywać jej samemu totalnie od zera, zwłaszcza jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, bowiem taką stronę będziemy musieli co rusz aktualizować. Z pomocą przychodzi nam tutaj szereg różnego rodzaju narzędzi internetowych.

Jako pierwsze warto wymienić  kreatory tworzenia stron www. Kreatory tego typu posiadają intuicyjny system, który pozwala nawet dla laika w tej dziedzinie wyklikać pierwszą stronę internetową. Tego typu rozwiązania posiadają szereg darmowych rozwiązań, które pozwalają na dostosowanie strony do własnych potrzeb. Jeżeli chcemy rozbudowywać stronę o kolejne funkcjonalności, bądź strona zaczyna być popularna i obsługiwać wielu użytkowników potrzebujemy wykupić abonament.

Jeśli jednak nie chcemy do tworzenia naszej strony internetowej wykorzystywać gotowego kreatora możemy zrobić to jeszcze, inaczej wykorzystując do tego celu gotowy już silnik, czyli CMS.
CMS jest to sprawdzony silnik, służący do zarządzania różnego rodzaju treściami. Pozwalają one między innymi na to, aby w jak najbardziej wygodny sposób zarządzać całą zawartością naszego serwisu, jak również ciągłego rozbudowywania go i urozmaicania go o kolejne elementy, bez potrzeby sprawdzania kodu naszej strony. Jednakże w tym wypadku trzeba się liczyć z tym, że jeśli stworzymy własny design i dostosujemy go odpowiednio do potrzeb danego silnika, będziemy musieli posiadać znacznie większą wiedzę, aniżeli stosując proste, samodzielnie aktualizowane strony. Szczęśliwie na pomoc przychodzą nam tutaj różne zestawy gotowych skórek, których jest bardzo wiele wśród najbardziej popularnych rozwiązań. Niektóre z nich są w pełni darmowe, za inne natomiast musimy zapłacić, ale dostęp do nich kosztuje stosunkowo niewiele. Niewiele w porównaniu z kosztami, które ponieślibyśmy, gdybyśmy skorzystali z usług prawdziwych profesjonalistów. W gronie najbardziej popularnych systemów CMS, które są dostępne za darmo znajdują się między innymi WordPress, czy Joomla.

Czym jest domena internetowa

Czym jest domena internetowa i jaki hosting warto wybrać?

Domena internetowa to określenie, pod którym znajduje się Twoja własna strona WWW i adres Twojej poczty elektronicznej, czyli konkretny adres e-mail, pod który będą pisali do Ciebie Twoi klienci. Jest to bardzo ważny element, gdyż wprowadzając właściwą nazwę domeny na pasku adresowym przeglądarki i następnie wciskając Enter, otworzy się nam strona, którą reprezentuje właśnie określona domena.Z kolei hosting to udostępnianie zasobów naszej strony – im lepszy tym więcej aplikacji możemy umieścić na naszej stronie i tym łatwiej powinna ona je wszystkie obsługiwać.

Czym jest mapa strony i jakie przydatne narzędzia warto zainstalować na naszej stronie?

Mapa strony to sformułowanie, które określa plik w formacie XML, jak też daną stronę naszego serwisu, zawierając listę praktycznie wszystkich podstron, które mieszczą się w danej witrynie. Została ona stworzona celem ułatwienia robotom przeglądarek indeksowania wszystkiego, co zawiera dany serwis.

Tworzenie strony internetowej musi być przez nas przemyślane praktycznie od początku do końca, gdyż musimy dobrze wcześniej określić, co ma się na niej znaleźć, np. zakładki takie jak o nas, strona główna, kontakt, czy oferta. Dla przykładu strona internetowa, stworzona dla fryzjera powinna zawierać, takie podstrony jak o nas, oferta cennik oraz kontakt, natomiast strona internetowa dla hotelu powinna zawierać dodatkowo opcję możliwości rezerwacji miejsca w hotelu.

Marketing

Marketing

Na koniec, ale bardzo ważnym elementem dla odpowiedniego zaistnienia naszej strony w Internecie jest zapewnienie jej odpowiedniego pozycjonowania i reklam w postaci AdWordsów. Niestety bez tego szansa, że ktoś będzie w stanie odnaleźć naszą stronę w Internecie jest praktycznie minimalna. Co za tym idzie jest to końcowy, ale niezmiernie istotny element budowania naszej marki przy pomocy naszej własnej strony www.

Podsumowując, istnieje cały szereg darmowych instrumentów, które mogą pomóc nam w stworzeniu własnej strony www. Przy ich użyciu z pewnością przekonasz, że tworzenie samemu własnej strony internetowej wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zatem, przekonaj się o tym i Ty i stwórz sam stronę internetową, o której marzysz, która bez problemu wypromuje Ciebie, Twoją firmę lub Twój konkretny produkt czy usługę najlepiej, jak to tylko możliwe.

Kategorie: Tworzenie stron WWW

Kamila Lickiewicz

Z pasją tworzy Akamadr, programistka. Jak sama o sobie mówi jest mistrzem w googlaniu. Gdy nikt nie patrzy z pasją przegląda Instagrama.